۷۰ پایگاه اطلاعاتی برای شناسایی پردرآمدها

مصوبه مجلس در مورد حذف یارانه پردرآمدها از سوی دولتی‌‌ها به‌عنوان مصربه غیراجرایی معرفی شده است اما موافقان آن در مجلس معتقدند که پایگاه‌‌های اطلاعاتی کافی برای شناسایی پردرآمدها وجود دارد.

 شناسایی پردرآمدها

محمدباقر نوبخت پس از تصویب دستورالعمل حذف یارانه ۳دهک بالا از شورای نگهبان خواست تا با آن مخالفت کند چراکه قابلیت شناسایی اقشار مشمول حذف وجود ندارد اما از سوی دیگر غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده است که ۵۰تا ۷۰پایگاه اطلاعاتی نزد دولت وجود دارد که امکان شناسایی شاخص‌های مطرح شده در مصوبه مجلس را مهیا می‌کند.

این نماینده مجلس در گفت‌وگویی رادیویی تأکید کرد که دولت به راحتی با بانک‌های اطلاعاتی که دارد، می‌تواند ۳دهک ثروتمند را از دریافت یارانه نقدی حذف کند. غلامرضا مصباحی اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت کسری قابل توجهی در تأمین منابع یارانه‌ای دارد و همچنین اولویت بخش‌های تولید و ضرورت توسعه اشتغال، مجلس در بررسی بودجه سال‌جاری تلاش کرد تا مسیر دولت برای ساماندهی پرداخت یارانه نقدی هموارتر شود.

وی افزود: ما در بررسی شاخص‌های حذف یارانه نقدی، به ابعاد عائله خانوار توجه کردیم و خانوارهایی که دارای ۵فرزند یا بیشتر هستند، از این موضوع خارج شدند و از لحاظ درآمدی هم کف درآمد را درنظر گرفتیم که ۳۵ میلیون تومان در سال است. مصباحی مقدم تصریح کرد: برخی گروه‌‌ها مانند پزشکان، استادان دانشگاه‌‌ها، قضات و حقوقدانان و همچنین کارمندان دارای این شرایط به راحتی برای دولت قابل تشخیص است و انتظار داریم دولت یازدهم در این زمینه با دقت بیشتر و انگیزه بالاتر وارد شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این سه دهک بالاتر از خط فقر قرار دارند و هرگز افرادی که زیرخط فقر هستند از دریافت یارانه نقدی حذف نمی‌شوند و حتی خیلی از کسانی که در شرایط جدید یارانه نقدی خواهند گرفت، بالای خط فقر هستند و حتی ثروتمند هم محسوب می‌شوند و ما حداقل‌‌ها را در این موضوع درنظر گرفته‌ایم. وی گفت: دولت حدود ۵۰ تا ۷۰ بانک اطلاعاتی در اختیار دارد و به راحتی می‌تواند این شاخص‌‌ها را شناسایی کند و اگر موارد استثنایی هم وجود داشته باشد که نیاز به دریافت یارانه دارند، دولت می‌تواند این موضوع را هم ساماندهی کند.

هزینه خانوار هم ملاک است؟

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که هم‌اکنون مسئول شناسایی اقشار پردرآمد برای حذف یارانه نقدی است اما بر این باور است که پایگاه‌های اطلاعاتی موجود امکان شناسایی اقشار غیرنیازمند را به‌طور دقیق ندارند. طبق گفته احمد میدری، نمی‌توان تنها وجه درآمدی خانوار را مبنای حذف یارانه قرار داد چراکه خانواده‌‌ها از نظر هزینه شرایط متفاوتی دارند.

این مقام مسئول می‌گوید در فرایند حذف ۳میلیون و ۲۰۰هزار نفر از فهرست یارانه بگیرها به وضعیت خانواده‌‌ها از نظر داشتن بیمار صعب‌العلاج و سایر مسائل نیز توجه شده است. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که پس از تصویب حذف یارانه ۳دهک بالا در برنامه تلویزیونی«متن، حاشیه» حاضر شده بود به در اختیار داشتن ۵۰پایگاه اطلاعاتی اذعان کرده و گفت: دولت قبل هم قرار بود فقط به ۷دهک یارانه دهد اما در اجرا، سامانه مربوط به‌علت اعتراضات متوقف شد زیرا تشخیص آن‌ها درنظریه ساده اما در اجرا سخت است.

میدری افزود: نباید فقط درآمدهای خالی را مدنظر قرار دهیم بلکه باید هزینه‌های آن خانوار را هم درنظر بگیریم. در این رابطه مصباحی مقدم اما معتقد است: کسانی را که بیماران خاص و صعب‌العلاج یا هزینه مشابه دارند می‌توان تحت پوشش حمایت‌های خاص قرار داد اما نه از طریق یارانه نقدی بلکه از طرق دیگر. احمد میدری در مورد وضعیت پایگاه‌های اطلاعاتی موجود اظهار داشته است: دولت‌های مختلف از سال ۸۰سعی کردند پایگاه‌های اطلاعاتی را تجمیع کنند اما این کار در دولت یازدهم موفقیت‌آمیز اجرا شد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: تاکنون ۴۰پایگاه اطلاعاتی از نوع شغل تا معاملات ملکی، نوع خودرو، مسافرت‌‌ها و نوع بیمه‌‌ها به جز اطلاعات بانکی را درنظر گرفته و با جمع این اطلاعات و با به کار گیری ۴روش مختلف وجه اشتراک آن‌ها را به‌دست آورده‌ایم.

جام نیوز