۸۵ درصد اعراب موافق فناورى هسته اى ایران/ شکایت صداوسیما از یک سایت اینترنتى

هلال تندروى» بلر، دردى دوا نمى کند


خبر اول این که معاون امور خاورمیانه وزارت خارجه انگلیس با «مهم» دانستن منابع نفتى ایران گفته: اروپا به این منابع به عنوان رقیبى با روسیه نیاز دارد. کیم هاولز در نشست کمیسیون روابط خارجى مجلس عوام افزوده: در بلندمدت نیازمند تولیدات انرژى ایران هستیم، زیرا باید براى فراهم کردن انرژى مورد نیاز اروپا براى روسیه رقیبى وجودداشته باشد. هاولز درباره تأثیر عبارت خودساخته «هلال تندروى» توسط تونى بلر نخست وزیر انگلیس علیه ایران و سوریه گفته: این عبارت غیر سازنده بود و هیچ کمکى به شناخت بهتر مشکلات و یا حل آنها (در خاورمیانه) نمى کند.
۸۵ درصد اعراب موافق فناورى هسته اى ایرانخبر دیگر این که پایگاه اینترنتى شبکه تلویزیونى الجزیره قطر دست به یک نظرسنجى زده که نتایج این نظرسنجى نشان مى دهد اعراب موافق توقف غنى سازى اورانیوم توسط ایران نیستند. بر اساس این گزارش، ۸۵ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجى با توقف غنى سازى اورانیوم توسط ایران مخالفت کرده اند.
پیدا شدن ایرانى مفقود شده در استانبولشنیدیم که منابع اطلاعاتى ترکیه اعلام کرده اند: علیرضا عسگرى، مقام سابق ایرانى که در استانبول مفقود شده بود، پیدا شده است. این منابع افزوده اند: این مقام ایرانى در خارج از ترکیه به سر مى برد که به خاطر مسائل امنیتى محل اقامت فعلى وى اعلام نمى شود. آنها گفته اند: وى تحت مراقبت قرار دارد و تهدیدى براى سلامتى اش وجود ندارد. منابع اطلاعاتى ترکیه همچنین گفته اند: مأموران امنیتى ترکیه تلاش مى کنند علت دقیق ناپدید شدن این مقام سابق ایرانى را تعیین کنند.
سوئد از ماجراجویى نظامى علیه ایران حمایت نمى کندبا خبر شدیم که وزیر امور خارجه سوئد گفته: دولت این کشور از ماجراجویى احتمالى دولت آمریکا علیه ایران حمایت نخواهد کرد. کارل بیت این مطلب را در پاسخ کتبى به یک عضو ضد جنگ عضو حزب سوسیال دموکرات اعلام کرده است. این عضو پارلمان سوئد پرسیده بود: آیا وزارت خارجه این کشور از ماجراجویى نظامى آمریکا علیه ایران حمایت مى کند؟ بیت نیز تصریح کرده: سوئد مطلقاً از چنین موضوعى حمایت نمى کند. وى افزوده: سوئد از اقدام هاى دیپلماتیک و تلاش هایى که با هدف از سرگیرى مذاکرات براى یافتن راه حلى پایدار و بلندمدت درباره موضوع فناورى هسته اى ایران در جریان است، حمایت مى کند.
اعمال تحریم علیه ایران، به زیان شرکت هاى آلمانى استخبر رسیده که روزنامه فرانکفورتر روندشاو در مقاله اى تحت عنوان «تحریم ایران متوجه آلمانى ها مى شود» نوشته: تشدید تحریم هاى آمریکا و سازمان ملل متحد علیه تهران، میلیاردها یورو ضرر و زیان براى شرکت هاى آلمانى به همراه خواهد داشت. این روزنامه آلمانى افزوده: واقعیت این است که بویژه بخش اقتصاد آلمان و اتحادیه اروپا باید بار اصلى سیاست تشدید تحریم ها علیه ایران را تحمل کند و بر دوش بکشد.
رد ادعاى روسیه درباره نیروگاه اتمى بوشهرمطلع شدیم که معاون بین الملل سازمان انرژى اتمى با ابراز تعجب و شگفتى نسبت به سخنان اخیر رئیس آژانس فدرال اتمى روسیه گفته: پرداخت هاى طرف ایرانى به شرکت پیمانکار روسى تاکنون به صورت دلارى و ریالى بوده و هیچ گاه در ۱۱ سال گذشته طرف ایرانى پرداختى به صورت روبل و کوپک به طرف روسى نداشته است. محمد سعیدى افزوده: تهران از ۱۰ اکتبر ۲۰۰۶ تا ۱۴ مارس ۲۰۰۷ بیش از ۷۵ میلیون دلار و ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به شرکت روسى پیمانکار نیروگاه اتمى بوشهر پرداخت کرده است. وى در ادامه گفته: شایسته است به جاى این که احساسات را در پروژه بزرگى همچون بوشهر دخالت دهیم، عقل، منطق و مبالغ واریز شده به حساب شرکت روسى را مورد توجه قرار دهیم.
شکایت صداوسیما از یک سایت اینترنتىدست آخر این که سایت خبرى شریف نیوز خبر داده: در پى انتقاد اخیر این سایت اینترنتى از شبکه رادیویى جوان، دفتر حقوقى سازمان صدا و سیما از «شریف نیوز» شکایت کرده است. بر اساس این گزارش، اعضاى تحریریه سایت خبرى شریف نیوز نیز در این باره نامه اى سرگشاده به رئیس سازمان صدا و سیما ارسال کرده اند. در این نامه خطاب به عزت الله ضرغامى آمده است: همان طور که حق هر نوع انتقادى را براى سازمان صدا و سیما قائل هستید، به دیگران نیز حق بدهید از رسانه اى که متعلق به همه مردم است، انتقاد کنند. این نامه افزوده: شگفت آور است که رسانه متبوع شما تاب و تحمل یک انتقاد کوتاه و کوچک را هم ندارد و در برابر تذکر یک سایت خبرى، تهدید و اقدام به شکایت در دادگاه مى کند! تحریریه شریف نیوز در این نامه افزوده: اگر جمعى از دانشجویان این مملکت در رسانه اى از صدا و سیماى جمهورى اسلامى انتقاد کنند، پاسخشان دادگاه است؟