محصولات دانلودی

۸ عادت فوق العاده اثربخشی که گیتس را به جایگاه ثروتمندترین فرد جهان رسانده اند

تا به حال به این فکر کرده اید که بیل گیتس با ارزش خالص ۸۰ میلیارد دلار چگونه به جایگاه ثروتمندترین فرد دنیا دست پیدا نمود؟ حضور با محصول درست در مکان درست در آستانه ی ظهور عصر رایانه ‌های شخصی، به طور قطع نقش بسیار برجسته ای در این زمینه داشته است. اما رویکرد ‌های هوشمندانه ای نسبت به کار و زندگی نیز وجود دارند که در موفقیت گیتس نقش بزرگی ایفا کرده اند و همه ی ما نیز می‌ توانیم از آن‌ها درس بگیریم.

به تازگیً فهرستی منتشر شده است از ۱۰ عادت و تجربه ای که گیتس را به چنین موفقیتی رسانده و به او کمک کرده به چنین جایگاهی برسد. در ادامه ۸ مورد از این فهرست را از نظر خواهید گذراند:

۱- گیتس همیشه در حال یادگیری است

گیتس به ترک کردن هاروارد معروف است، اما تنها دلیلی که باعث شد هاروارد را ترک کند این بود که او و الن شاهد فرصت محدودی برای راه انداختن شرکت نرم افزاری خودشان بودند. در واقع گیتس عاشق یادگیری است و اغلب در کلاس هایی شرکت می‌ نمود که در آن‌ها ثبت نام نکرده بود. این ویژگی او در جابز نیز وجود داشت. جابز هم از Reed College انصراف داد تا بتواند در کلاس ‌های مورد علاقه اش شرکت کند.

۲- او هر نوع کتابی که فکرش را بکنید می‌ خواند

پدر گیتس در مصاحبه ای گفته بود: «تقریباً هر نوع کتابی توجه او را به خود جلب می‌ نمود؛ دائره المعارف، علمی تخیلی، هرچه فکرش را بکنید». والدین گیتس از علاقه ی بسیار فرزندشان به خواندن کتاب به وجد می‌ آمدند، اما باید پای میز شام قانون «مطالعه ممنوع» وضع می‌ کردند. آن عشق به مطالعه هنوز هم در وی ادامه دارد، و گیتس هنوز هر سال فهرستی از کتاب ‌های مورد علاقه اش منتشر می‌ کند. مطالعه عادت فوق العاده ای است که می‌ توانید در خود پرورش دهید. فقط حواستان باشد زمان مناسبی برای آن در نظر بگیرید.

۳- برای دیگران اعتبار قائل می‌ شود

وقتی در مصاحبه ای از گیتس خواسته شد بهترین تصمیم کسب و کاری اش را نام ببرد او بیان کرد: «به نظرم بهترین تصمیم کسب و کاری من واقعاً در انتخاب افراد است. او و الن رابطه ی پیچیده ای با یکدیگر داشته اند، اما گیتس تا جایی پیش رفت که بیان کرد انتخاب الن به عنوان شریک کاری ام در صدر این فهرست قرار می‌ گیرد. همه ی ما باید در معرفی و تبلیغ خودمان مهارت داشته باشیم، اما اعتبار بخشیدن به کسانی که با آن‌ها کار می‌ کنید در فرصت مناسب، تصمیم هوشمندانه ای است.

۴- به قضاوت خودش اعتماد دارد

اگر همیشه به توصیه ‌ها و پیش بینی ‌های دیگران گوش دهید می‌ توانید زندگی حرفه ای خوبی برای خود رقم بزنید. اما برای داشتن یک زندگی شغلی عالی مثل گیتس و جابز، باید اول از همه و بیش‌تر از همه به خودتان گوش دهید؛ حتی اگر کل دنیا بگویند در اشتباه هستید. این همان چیزی است که وقتی گیتس و الن مایکروسافت را به راه انداختند رخ داد. گیتس در مصاحبه ای بیان کرد: «این شرکت بر بنیاد ایده ی دیوانه واری شکل گرفت که هیچ کس دیگری با آن موافق نبود. اینکه چیپ ‌های رایانه ای آنقدر قدرتمند می‌ شوند که رایانه ‌ها و نرم افزار ‌ها به ابزاری روی تمام میزها و در همه ی خانه ‌ها بدل خواهند شد». همه می‌ گفتند آن‌ها در اشتباه اند. اما گیتس و الن کار خودشان را کردند و باقی قضایا دیگر اهمیتی نداشت.

۵- در قبال پول محافظه کار است

bill-gates-money

گیتس در مصاحبه ای در سال ۱۹۹۸ بیان کرد: «می‌ خواستم آنقدر پول در حساب بانکی ام داشته باشم که بتوانم یک سال حقوق شرکت را بدون داشتن کوچکترین درآمدی بپردازم، و تقریباً همیشه هم به این خواسته ام پایبند هستم. ما در حال حاضر چیزی حدود ۱۰ میلیارد دلار داریم که برای سال آینده نیز کفایت می‌ کند». در صورتی که اتفاق ناگواری بیافتد، چقدر پول برای پرداخت حقوق تیم خود کنار گذاشته اید؟

 ۶- از اشتباهات خود درس می‌ گیرد

او در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۸، بخشی از موفقیت مایکروسافت را حاصل توانایی خود و تیم رهبری اش در شناسایی زودهنگام اشتباه، و اتخاذ رویکردی متفاوت دانست. او به طور قطع طی این سال ‌ها اشتباهات زیادی مرتکب شده است که می‌ تواند از آن‌ها درس گرفته باشد؛ حتماً شما هم ویندوز ویستا را به خاطر دارید.

۷- خواب کافی دارد

همه ی ما از اهمیت خواب آگاهی داریم. او به جای گله کردن از کار کردن تا دیرهنگام  و کمبود خواب، از ۷ ساعت خواب شبانه ی خود اطمینان حاصل می‌ کند، چون در غیر این صورت نمی تواند خلاق باشد. این به طور قطع عادت خوبی است و هر کسی می‌ تواند آن را در خود پرورش دهد.

۸- واقعاً روی کاری که انجام می‌ دهد تمرکز می‌ کند

تعداد بسیار زیادی از ما به راحتی تمرکز خود را از دست می‌ دهیم و حتی با اینکه می‌ دانیم این کار چقدر ناکارآمد است قربانی انجام چند کار در آن واحد می‌ شویم. گیتس نه تنها در برابر این وسوسه مقاومت می‌ کند، بلکه هنگام کار روی موضوعات مختلف تمرکز بسیار زیادی روی آن‌ها از خود نشان می‌ دهد. او آنقدر خود را وقف انجام کار می‌ نمود که ممکن بود هنگام کد نوشتن خوابش ببرد، بعد از یک ساعت بیدار شود و درست از همان جایی که خوابش برده بود کارش را ادامه دهد.

شما لازم نیست تا این حد به خودتان فشار بیاورید. اما به جای سر زدن ‌های مداوم به فیسبوک و قیمت ‌های سهام، هرچه بیش‌تر روی کاری که انجام می‌ دهید متمرکز شوید، کار بهتری انجام خواهید داد و اثربخش تر خواهید بود.

مطلب بالا در حوزه فن‌آوری اطلاعات و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۸ May 2016 | 12:00 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
حراجی و تخفیف ویژه برای محصولات دانلودی
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 18
  • ۱۹ اردیبهشت ۹۵
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما