۱۰ بردپرگل ایران درتاریخ مقدماتی جام جهانی

زمان ارسال : چهارشنبه ۲۰/۰۷/۱۳۹۰ ۱۷:۲۶

۱۰ بردپرگل ایران درتاریخ مقدماتی جام جهانی

تیم ملی ایران دیروز در یک بازی از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در ورزشگاه آزادی بحرین را گلباران کرد و بهترین برد خود در دو دوره اخیر مقدماتی جام جهانی را ثبت کرد.


به مناسبت این پیروزی پرگل همه بردهای پرگل ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی که با اختلاف بیش از ۳ گل بوده است را زیر ذره بین برده است:

ایران ۱۹- گوام ۰ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲)، ۴ آذر ۱۳۷۹- ورزشگاه باغشمال تبریز
بعد از شکست در جام ملتهای آسیا و کناره گیری جلال طالبی، براگا دستیار برزیلی او هدایت تیم ملی را موقتاً بر عهده گرفت و رکورد بهترین پیروزی تاریخ تیم ملی به نام او و شاگردانش نوشته شد. ایران در تبریز مقابل یک حریف گمنام قرار گرفت و رکورد بهترین پیروزی خود را پس از برد ۱۷ گله مقابل مالدیو ارتقا داد. کریم باقری بازهم مرد اول این بازی بود و ۶ گل به تنهایی وارد دروازه گوام کرد. علی کریمی ۴ گل زد و علی دایی و فرهاد مجیدی نیز هت تریک کردند. سهراب بختیاری زاده دو گل و نیکبخت واحدی نیز دیگر گل های ایران را به ثمر رساندند.

ایران ۱۷- مالدیو ۰ (مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸)، ۱۲ خرداد ۱۳۷۶- ورزشگاه عباسین دمشق

تیم ملی ایران در اولین بازی خود در مرحله اول مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ مقابل حریف ناشناخته ای قرار گرفت و این تیم را گلباران کرد. کریم باقری مرد اول این بازی بود که رکورد بیشترین گل زده در یک بازی ملی را با ۷ گل به نام خود ثبت کرد. بر خلاف انتظار، علی دایی فقط دو گل در این بازی به ثمر رساند و حمید استیلی نیز هت تریک کرد. خداداد عزیزی(۲گل)، شاهرودی، میناوند و مهدوی کیا دیگر گل های ایران را به ثمر رساندند.

ایران ۹- مالدیو ۰ (مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸)، ۲۳ خرداد ۱۳۷۶- ورزشگاه آزادی تهران

دور برگشت مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ در مرحله اول در تهران برگزار شد. ایران در دومین بازی مرحله برگشت مقابل مالدیو نگون بخت صف آرایی کرد و این بار فقط ۹ گل به این تیم زد و از دو رقمی کردن حریف صرفنظر کرد. منصوریان، باقری و دایی هر کدام ۲ گل زدند و مهدوی کیا، شاهرودی و عزیزی نیز هر کدام یک گل وارد دروازه مالدیو کردند.

ایران ۷- قرقیزستان ۰ (مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸)، ۱۴ خرداد ۱۳۷۶- ورزشگاه عباسین دمشق

شاگردان محمد مایلی کهن بعد از پیروزی تاریخی مقابل مالدیو، این بار قرقیزستان تازه وارد به مسابقات را به توپ بستند. قرقیزها که به علت ورود دیرهنگام به دمشق بازی اول مقابل سوریه را ۳- صفر بازنده شده بودند، مقابل ایران نیز حرفی برای گفتن نداشتند و مقابل گل های کریم باقری(۲گل)، فرهاد مجیدی(۲ گل)، علی دایی، مهرداد میناوند و علی موسوی تسلیم شدند.

ایران ۷- لائوس ۰ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶)، ۱۲ فروردین ۱۳۸۳- ورزشگاه ملی وین تیان

تیم ملی ایران با مربیگری برانکو ایوانکوویچ در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ حاضر بود و در دومین بازی خود در لائوس، تیم ملی این کشور را با یک برد پرگل پشت سر گذاشت. علی دایی ، رضا عنایتی و ابراهیم تقی پور دو گل زدند و لائوسی ها نیز یک بار دروازه خودی را باز کردند.

ایران ۷- لائوس ۰ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶)، ۲۷ آبان ۱۳۸۳- ورزشگاه آزادی تهران

ایران در بازی برگشت نتیجه بازی رفت را تکرار کرد. بعد از برد مقابل قطر که باعث تضمین صعود تیم ملی به دور دوم مقدماتی جام جهانی شد، تیم ملی در هوای سرد ورزشگاه آزادی بار دیگر لائوس را گلباران کرد. علی دایی مرد اول این بازی بود که با زدن ۴ گل شمار گلهای ملی اش را ۳ رقمی کرد و ۱۰۲ گله شد. ضمن اینکه این آخرین باری بود که دایی در تیم ملی هت تریک کرد. نکونام دو گل زد و برهانی نیز دیگر گل ایران را در این بازی به ثمر رساند.

ایران ۶- تایوان ۰ ( مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴)، ۴ تیر ۱۳۷۲- ورزشگاه آزادی تهران

اولین باری که تیم ملی ایران در یک بازی از مقدماتی جام جهانی بیش از ۳ گل زد، در همین بازی مقابل تایوان بود. اتفاق مهم این بازی مصدومیت شدید احمدرضا عابدزاده بود که باعث شد او حدود یک سال خانه نشین شود. اصغر مدیرروستا با زدن ۴ گل ستاره این بازی بود و علی دایی و حمید استیلی نیز دیگر گلهای تیم ملی را به ثمر رساندند.

ایران ۶- تایوان ۰ ( مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴)، ۱۳ تیر ۱۳۷۲- ورزشگاه عباسین دمشق

مسابقات دور برگشت مرحله اول مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ در دمشق برگزار شد و ایران در بازی مقابل تایوان نتیجه بازی رفت را تکرار کرد. شاگردان علی پروین در این بازی ۶ گل به تور دروازه تایوان دوختند. علی دایی ۲ گل زد و حمید درخشان، مجید نامجو مطلق، سید مهدی ابطحی و حمید استیلی نیز دیگر گل های تیم ملی را به ثمر رساندند.

ایران ۶- بحرین ۰ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴)، ۱۹ مهر ۱۳۹۰- ورزشگاه آزادی تهران

در بین ۱۰ برد پرگل تیم ملی در مقدماتی جام جهانی، این برد اهمیت بیشتری دارد چرا که بحرین نسبت به دیگر حریفان گلباران شده توسط تیم ملی قوی تر بوده است. بحرین که در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ مانع صعود تیم ملی به جام جهانی شد،در این بازی انتقام سختی را متحمل شد و دروازه این تیم شش بار توسط حسینی، جباری، عقیلی، تیموریان، انصاری فرد و رضایی باز شد.

ایران ۴- مالدیو ۰ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴)، یکم مرداد ۱۳۹۰- ورزشگاه آزادی تهران

مالدیو برای دومین بار در مقدماتی جام جهانی مقابل ایران قرار گرفت. این تیم نسبت به ۱۴ سال قبل پیشرفت قابل ملاحظه ای داشت و ۱۳ گل کمتر از آن بازی دریافت کرد. کریم انصاری فرد ۲ گل و علی کریمی و سعید دقیقی نیر هر کدام یک گل در این بازی زدند تا کارلوس کی روش اولین برد رسمی اش را در تیم ملی ایران جشن بگیرد.