۱۲ گروگان در باغ وحشت زندانی بودند


images/20060608/police.jpg ۷ نفر از اعضای یک شبکه قاچاق انسان که ۱۲ مرد افغان را در یکی از باغهای شهرستان پاکدشت به گروگان گرفته بودند ، شناسایی و دستگیر شدند.
به گزارش خبرنگار جام جم ، ۱۰ روز پیش یکی از اهالی روستای فیلستان پاکدشت با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تماس گرفت و از رفت و آمدهای مشکوک چند مرد ایرانی و افغان به داخل یکی از باغهای روستا خبر داد. با اطلاعاتی که این مرد در اختیار پلیس قرار داد ، ماموران اداره آگاهی شهرستان پاکدشت به محل مورد نظر رفتند و غیرمحسوس آنجا را زیر نظر گرفتند، تا این که ساعت ۶ بامداد ۱۱ خرداد پس از کسب نیابت قضایی داخل باغ شدند و ۶ مرد و یک زن را دستگیر و برای تحقیقات به مرکز پلیس منتقل کردند. در بازرسی از داخل خانه کوچکی که درون باغ بنا شده بود ، تعداد زیادی گذرنامه ، شلاق های سربی ، پابند، وجوه نقد و سی دی کشف و ضبط شد و ۲ خودروی متعلق به آنها توقیف گردید. ماموران که احتمال می دادند متهمان در زمینه قاچاق انسان فعالیت دارند ، به بررسی از نقاط مختلف باغ پرداختند و ۱۲ تبعه افغان را که داخل ۲ اتاق متروکه زندانی شده بودند ، آزاد کردند.


جویندگان کار ؛ زندانی قاچاقچیان انسان


یکی از مردان ربوده شده در اظهاراتش به پلیس گفت: ۱۵روز پیش به همراه چند تن از دوستان قصد داشتیم برای کار کردن به ایران بیاییم ، اما مجوز قانونی نداشتیم بنابراین با اعضای یک باند قاچاق انسان آشنا شدیم ، آنها در قبال گرفتن مبالغی ما را از مرزهای شرقی به تهران و از آنجا به این باغ انتقال دادند. او افزود: چند روزی که گذشت ، آنها مبالغ دیگری پول از ما گرفتند و گفتند مدت دیگری باید در این باغ بمانید تا شرایط کاری تان درست شود. به آنها اعتراض کردیم ولی بی فایده بود. تازه فهمیدیم که قاچاقچیان قصد اخاذی از خانواده هایمان را هم دارند. وی افزود: ابتدا قصد فرار داشتیم اما آنها وقتی متوجه ماجرا شدند ، دست و پایمان را با زنجیر بستند و ما را مورد ضرب و جرح قرار دادند و داخل ۲ اتاق تاریک زندانی کردند ، تا این که با حضور بموقع پلیس آزاد شدیم.
به این ترتیب ماموران به تحقیق از اعضای باند قاچاق انسان پرداختند و مشخص شد آنها جویندگان کار را از استان نیمروز افغانستان به ایران انتقال می دهند و پس از دریافت مبالغی از آنها ، جویندگان کار را به گروگان می گیرند تا از خانواده هایشان اخاذی کنند. متهمان به نامهای نوراحمد ، علی ، بسم الله ، محسن ، محمد تقی ، فرهاد و فاطمه روز گذشته با قرار قانونی روانه زندان شدند و تحقیقات تکمیلی در خصوص سایر جرایم احتمالی اعضای این باند ادامه دارد.