۱۵ بازی برتر در فیلم‌‌های ۲۰۱۵ (۲)

وب‌سایت ۷ فاز: شارلوت رمپلینگ و تام کورتنی، “۴۵ سال” اندرو هی بازیگران تحسین شده بریتانیایی زیادی را در اختیار دارد که هرکدام شایسته واکاوی هستند، آن‌ها در فیلم یکی از بهترین اجراهای عمر حرفه ای خود را ارائه کردند. این دو نقش یک زوج متاهل را بازی می‌کنند، آسوده و عاشق در خانه‌ای در شرق انگلستان روزهای بازنشستگی خود را سپری میکنند و به ۴۵امین سالگرد زناشویی‌شان نزدیک می‌شوند.

مطلب مرتبط:

۷. جیسون سیگل، “پایان تور”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

اول شبیه به یک شوخی به نظر می‌رسید.  سیگل مرد همیشگی سیتکام قدیمی “آشنایی با مادر” در نقش دیوید فاستر والاس بازی کند؟ نه. اما در دستان جیمز پانسولدت کارگردان و با فیلمنامه ماهرانه دونالد مارگولیس از کتاب دیوید لیپ‌اسکای، سیگل اجرایی حساسیت‌برانگیز و سرزنده از خود به نمایش گذاشته که کم از الهام بخش بودن ندارد. واضح است که سیگل با این نویسنده به نوعی همدردی رسیده است و همین نوعی خاصیت واقع‌گرایانه به اجرای او بخشیده است، اجرایی که نسبتا قبلتان راب ه درد خواهد آورد و کمک‌تان می‌کند که والاس را به عنوان یک انسان بشناسید تا افسانه‌ای که پشت آن کتاب‌های قطور خوابیده است. این افتخارامیزترین چیزی است که یک بازیگر در فیلمی بیوگرافیک می‌تواند به آن برسد.
 


۶. بنیسیو دل تورو، “سیکاریو”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

او بسادگی در هر نقشی بهترین است و امضای شخصی خود را پای فیلم می‌گذارد.بنابراین درام کارتلی دنی ویلنو نه تنها از پرسونای مستحکم دل تورو که چاشنی خطر و رمز و راز را به فیلم می‌افزاید بهره می‌گیرد که بهترین خط داستانی را به کاراکتر او،  الخاندرو می‌دهد. نوعی بازی موش و گربه به همراه الخاندرو در فیلم وجود دارد که ما را تا انتهای آن پیش می‌برد، او سیکاریو است، مگرنه؟ اوه، بله، و این حضور دل تورو است که انتظارات ما را از این فیلم بالا می‌برد. بهترین دقایق فیلم به رویارویی او و امیلی بلانت برمی‌گردد، آخرین صحنه این دو نیز به فهرست صحنه‌های فراموش نشدنی درام‌هایی که درباره کارتل مواد مخدر هستند راه پیدا می‌کند، او می‌گذارد که ما تماشاگران عمق جوشان انتقامی ظاهری را شاهد باشیم، و همه این کارها را شاید با “همان” مدل مو انجام می‌دهد.
 


۵. شارلیز ترون، “مدمکس: جاده خشم”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

از “نیرو برمی خیزد” تا “جاده خشم”؛ ۲۰۱۵ سال قهرمانان زن در فرنچایزهای اکشن کلاسیک بود. و شارلیز ترون در نقش فیوریوسا به قدری بزن بهادر بود که پسرها از حضور او خجالت‌زده نشدند. کاراکتر او خیلی زود به یک شمایل تبدیل شد، چطور می‌توان فیوریوسا را دوست نداشت؟ اسم محشری دارد، ظاهرش عالیست و ترسی از رقابت با مکس (تام هاردی) ندارد. بنابراین کاراکتر فیوریوسا خارق العاده است، اما ترون هم شاید تنها بازیگری بود که می‌توانست این نیورمندی فیزیکی و آسیب پذیری احساسی را در اجرایش نمایان کند. ما چیز زیادی از زندگی گذشته فیوریوسا نمی‌دانیم اما این با وجود بیانگری که ترون در احساس خشم و امیدواری نامیرایش دارد چندان مهم نیست. اگر یک نفر باشد که در نبرد اسکاری امسال حمایتش کنیم، آن یک نفر کسی جز فیوریوسا نیست.
 


۴.سیرشا رونان، “بروکلین”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

سیرشا رونان ایرلندی را به سختی می‌توان یک بازیگر تازه کار دانست، او را از نقش آفرینی بی نظیرش در “کفاره” می‌شناسیم اما “بروکلین” شاید اولین فیلمی باشد که با تماشای آن متوجه بلوغ زنانه این بازیگر خواهید شد، و این تصویری دوست داشتنی است. بازیگر همراه او، ایموری کوهن را در بخش اجراهای خیره‌کننده این فهرست گنجاندیم، چراکه احساس کردیم این اولین نقش آفرینی این بازیگر مرد در سطح و اندازه‌ای استاندارد بود، اما بروکاین داستان ایلیس است، نه دقیقا داستان عاشقانه زندگی او که داستان مهاجرت‌‌اش. نقل مکان او به یک شهر جدید و شروع زندگی تازه، به بلوغ رسیدن و تبدیل شدن به زنی که همیشه آن را برای خود می‌خواسته است. داستان دلتنگ خانه شدن و شغل تازه ناخوشایند و ناهارهای تنها و احساس ناراحتی کردن تا رسیدن به قدرتی برای غلبه بر همه آن‌‌ها. رونان این احساسات خاص و درعین حال آشنا و همه گیر را به شکلی درخشان منتقل می‌کند. او قلب تپنده این داستان است که “بروکلین” را تا این اندازه تکان دهنده جلوه می‌دهد.
 


۳.بری لارسون، “اتاق”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

اولین بار در “ترم کوتاه ۱۲” از بری لارسون خوشمان آمد، اما “اتاق” فرصتی به او داد که در چیزی که در آن بهترین است خودنمایی کند. جاکوب ترمبلی، بازیگر همراه او در این فیلم در بخش اجراهای خیره‌کننده این فهرست گنجانده شده اما او هم میتوانست این جایگاه را با لارسون سهیم شود. لارسون در نقش مادری جوان که سالهاست اسیر یک آدم ربایی شده قلب تماشاگر را به درد می‌آورد، او به همراه پسر کوچک‌اش می‌خواهد در این اتاق زندگی پرطراوتی را برای خود فراهم کند و با افسردگی و ترومایش در عوض برقراری امنیت و خوشحالی مبارزه می‌کند. شیلین وودلی در اصل برای این نقش انتخاب شده بود اما اجرای لارسون ثابت کرد که او بهترین انتخاب برای کاراکتر “ما” بود. او نوعی کیفیت کمیاب را با خود می آورد که این کاراکتر را به چیزی که میبینیم تبدیل می‌کند، زنی محافظ که در عین حال نوعی برق مضطرب در چشمانش دارد و نماینگر سختی‌هایی است که در مراقبت از جک به خرج داده. یک اجرای خوب دیگر برای نمایش استعداد دگرگون کننده این بازیگر.
 


۲.شارلوت رمپلینگ و تام کورتنی، “۴۵ سال”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

“۴۵ سال” اندرو هی بازیگران تحسین شده بریتانیایی زیادی را در اختیار دارد که هرکدام شایسته واکاوی هستند، آن‌ها در فیلم یکی از بهترین اجراهای عمر حرفه ای خود را ارائه کردند. این دو نقش یک زوج متاهل را بازی می‌کنند، آسوده و عاشق در خانه‌ای در شرق انگلستان روزهای بازنشستگی خود را سپری میکنند و به ۴۵امین سالگرد زناشویی‌شان نزدیک می‌شوند. این رابطه با این حال با پیدا شدن جنازه نامزد قبلی شوهر ترک می‌خورد، پیش از این هر یک برای دیگر زوج ابدی بودند و از تمام جزئیات زندیگ یکدیگر باخبر. با این حال افشای رازهایی از گذشته این تصور را ایجاد می‌کنذ که شاید این رابطه هم در معرض خطر قرار گرفته باشد. کورتنی در نمایش دغدغه‌های دوران پیری عالی عمل می‌کند، رمپلینگ هم زنی شکننده و گاها بدخلق و بُرنده است و در ایفای این نقش ماهرانه ظاهر شده است. جذابیت ظاهری که همیشه از ویژگی‌های متمایز او بوده هنوز محو نشده است، نوعی گرمی که همیشه با حضور او همراه بوده و چشمانی که همیشه حقیقت را جستجو می‌کنند.
 


۱.کیت بلانشت و رونی مارا، “کرول”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

به این دلیل جایگاه اول این فهرست به این دو بازیگر اختصاص داده شده که اولا هردو از بازیگران اصلی فیلم هستند، حتی اگر بسیاری از جشنواره ‌ها یکی را به عنوان نقش مکمل به حساب آورد و دوما به این دلیل که هرکدام از آن‌‌ها بدون دیگری معنایی برای بودن ندارد. این داستان عاشقانه درگیرکننده میان زنانی در دهه ۵۰ میلادی در نیویورک به قدرت کرول با بازی بلانشت و ظرافت رونی مارا برای رسیدن به تصویری کامل نیاز دارد. کرول کاریزمای یک شاهزاده را به نمایش می‌گذارد و ترسه طعمه اوست. مارا حضوری کوچک اما گستاخانه در فیلم دارد و آتش در چشمان پرنفوذ او موج می‌زند. این رابطه در دنیایی شکل می‌گیرد که صحبت از آن به شکل همگانی ممنوع است. بلانشت و مارا از تمام لوازم ضروری برای به تصویر کشیدن تمام سویه‌های این رابطه بهره می‌گیرند و نوعی شیمی سوزان میان آن ‌ها شکل گرفته است. این فیلمی دردآور و حسرت‌بار است و این دوبازیگر بهترین انتخاب ‌ها برای القای این حسرت درونی هستند.
 


در ادامه درباره دیگر اجراهای خوب سال خواهید خواند:

بهترین گروه بازیگران: “اسپات لایت”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

خب اسپات لایت جایزه ای برای بدعت گذاری سینمایی دریافت نخواهد کرد اما این نمونه ای از فیلمسازی هالیوودی در بهترین حالتش است. درام ژورنالیستی تام مک کارتی جریان تحقیقاتی خود را با رویکردی جذاب پیش می برد و گروه بازیگران فیلم به آن جان می‌دهد. اجراها همگی غیرنمایشی اما در قالب خود بی نقص هستند که در میان آن ‌ها مایکل کیتون، جان اسلیتری و لیو شریبر بالاتر از بقیه می‌ ایستند. مارک رافالو هم در نقش مایک رزندس به آن‌‌ها می پیوندد، او به داستان شتاب می دهد تا در کنار دیگر بازیگران  سهم خود را از فیلم بگیرند، آن ‌ها میدانند این فقط داستان نیست که اهمیت دارد، جان انسان ‌ها هم به همان اندازه در خطر خواهد بود. آن ‌ها قهرمانان زندگی واقعی هستند که قلم به دست و مسلح به دفترچه هایشان سوالات مودبانه اما  قاطعانه ای می پرسند. گاهی اوقات فقط تماشای کسانی که کارشان را به بهترین شکل انجام می دهند لذت بخش است، هردوی گروه روزنامه نگاران و بازیگران.
 


برخی اجراهای کوچک یا نقش آفرینی های کمیک هم امسال در مرکز توجه بودند:

مایکل شانون، “شب قبل”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

 چیزهای زیادی در کمدی کریسمسی جاناتان لوین برای دوست داشتن وجود داشت، اما بهترین آن‌ها کمئویی درجه یک از مایکل شانون در نقش دیلر مواد مخدری به نام آقای گرین بود (که معلوم می شود هم فرشته است و هم پسر بابانوئل). تشویش اغراق آمیز شانون همیشه خاصیت کمیک شدن را داشته  اما این چرخش مضحک و در عین حال نگران کننده چیزی گرانبها و امیدوار کننده در زندگی حرفه ای این بازیگر است.
 


ملیسا مک کارتی، “جاسوس”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

همان‌طور که همه ما می‌دانیم مردن راحت است و کمدی سخت. اما فقط کافیست بخواهید سعی کنید به اعضای آکادمی بگویید چه کسی نادرترین اجرای کمدی امسال را به نمایش گذاشته. با این حال آن‌‌ها را تشویق می‌کنیم تا ملیسا مک‌کارتی را در “جاسوس” در نظر بگیرند. این بهترین فیلم پل فیگ نیست اما مک‌کارتی در آن خارق‌العاده است و در نقش یک تحلیل‌گر سازمان سیا که کمی کمبود اعتماد بنفس دارد بازی می‌کند. به عنوان یک کمدی بزرگ و پرسروصدا این کاری ماهرانه و مصمم است و بار دیگر به ما یادآوری می‌کند که چرا مک‌کارتی یکی از هیجان‌انگیزترین زنان نقش اصلی کمدی هاست.
 


مایکل شین- “۷ روز در جهنم”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

 آیا کسی این مستند هجوآمیز شبکه HBO را درباره مسابقه یک هفته ای تنیس میان اندی سمبرگ آمریکایی و کیت هرینگتون رند بریتانیایی تماشا کرده است؟ به نظر مغفور مانده باشد و این جای تاسف دارد، چراکه کمئوی کوتاه مایکل شین در نقش میزبان برنامه بیان کرد و گوی تلویزیونی بریتانیا در دهه ۸۰ را می توان خنده دار ترین اجرای سال دانست. اجرای او بار دیگر یادآوری می کند که او با دست خالی تا کجا پیش می رود. وقتی هرینگتون از او می پرسد برای چه بوی دود آتش می دهد جواب می دهد “چون از درون خشمگین‌ام، مثل یک کوره.” تا به این ترتیب بسادگی یکی ازبهترین دیالوگ های سال را از آن خود کند.
 


ایمی پولر، “درون بیرون”

15 بازی برتر در فیلم‌‌های 2015 - بخش دوم

اگر خوشی وجود نداشته باشد، درون بیرون هم وجود ندارد، او قهرمان، کاراکتر شرور، روایتگر، مک گافین و در ورودی ما به جهان فیلم و مایه امیدواری ماست و مثل بقیه کاراکترها می خواهد چیزی را که نماینده آن است با دوری از تکرار به بهترین شکل در رفتارش نمایان کند. خوشبختانه صداپیشه او ایمی پولر است که در طی زمان دو ساعته فیلم خوشی را پیش میبرد. زمان شراکت او با غم و اشکی که در زباله دانی خاطرات می ریزد دلگیرترین و در عین حال خوشایندترین دقایق فیلم را به نمایش می گذارد.
 


دیگر اجراهای شایسته تحسین:

گرتا گرویگ در “دوشیزه آمریکا” که هوش ربا است، آلیشیا ویکاندر در “اکس ماشینا”، مت دیمون محبوب ما در “مریخی” و مایکل شانون در فیلم دیگری به نام “۹۹ خانه”. پل دانو و الیزابت بنکس در فیلمی درباره بیچ بویز به نام “عشق و بخشش”، ایان مک‌کلن در “آقای هولمز” و سیلوستر استالونه در “کرید”، با وجود اینکه انتخاب های اصلی ما همبازی های او هستند.

کوبی اسمالدرز در “غیرمنتظره” و “نتایج” به همراه بلیث دنر با اجرایی غافلگیرکننده در “تو را در رویاهایم خواهم دید”، جک اوکانل در “سال ۷۱”  و ویل اسمیت در “ضربه مغزی” و ستاره ای به نام ایمی شومر در “ترکیده.”

در میان صدایپیشگان هم بن ویشاو در “پدینگتون”، دیوید تیولیس و جنیفر جیسون لی در “آنومالیسا” و حتی جیمز اسپیدر در “اونجرز: عصر اولتران”

مطلب بالا در حوزه سینما و تلویزیون و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱۳ April 2016 | 7:38 am منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.