۳ گلوگاه صنعتی ورود سرمایه چینی

همزمان با حضور رییس‌جمهور چین در ایران، دولتمردان و فعالان اقتصادی، ماحصل دیدار و گفت‌وگوها با «شی جین پینگ» را در حوزه‌های مختلف …

همزمان با حضور رییس‌جمهور چین در ایران، دولتمردان و فعالان اقتصادی، ماحصل دیدار و گفت‌وگوها با «شی جین پینگ» را در حوزه‌های مختلف اقتصادی به ویژه تجارت با این کشور خاور دور، بررسی و تحلیل کردند. در این راستا «افزایش حجم تبادلات تجاری ایران و چین به ۶۰۰ میلیارد دلار ظرف ۱۰ سال آینده و عملا ۱۵ برابر شدن حجم تجارت دو کشور به نسبت شرایط فعلی» خبری بود که دیروز از سوی فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین منتشر شد. در دوره سخت تحریم‌ها در سال‌های اخیر از چین همواره به عنوان شریک اول تجاری ایران یاد شده است. کشوری که البته در دوران پساتحریم نیز با توجه به مزیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی کشور، به دنبال حفظ سهم و جایگاه خود در بازار ۸۰ میلیونی ایران است.

به گزارش تعادل، این کشور حتی پس از شوک اقتصادی بزرگی که در ماه‌های اخیر متحمل شد، حاضر به ترک یا حتی کاهش سهم خود در بازار تجاری ایران نیست و در همین راستا، یکی از محورهای عمده حضور رییس‌جمهور پینگ در ایران، انعقاد قراردادهای تجاری مهم عنوان شده است. در حال حاضر، پس از امریکا، چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا مطرح است و به اذعان کارشناسان، اگر قرار باشد ایران در دوره پساتحریم، راه جهانی شدن را درپیش گیرد، باید با اقتصادهای بزرگ دنیا در تعامل باشد. ضمنا کشور چین نه تنها شریک اول تجاری ایران بلکه شریک اول تجاری بیش از ۱۰۰کشور دیگر دنیا نیز است و همین امر به تنهایی بر قدرت تجاری این کشور در جهان دلالت دارد. اگرچه، نظر به بازشدن فضای سیاسی و اقتصادی در دوران پسابرجام، برخی کارشناسان بر این باور هستند که اروپایی‌ها به‌تدریج، جای چین را در بازار ایران خواهند گرفت. در همین زمینه و برای استحکام‌بخشی بیشتر به جایگاه اقتصادی چین در ایران، تنها یک هفته پس از برداشتن تحریم‌های هسته‌یی ایران، رییس‌جمهور چین بعد از سفر هیات آلمانی به ایران برای دیدار با رییس‌جمهور کشورمان پیش‌دستی کرد و روز گذشته در دیدار با «حسن روحانی»، ۱۸ تفاهم‌نامه در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، سیاسی و اقتصادی را به امضا رساند. بر اساس این تفاهمنامه‌ها، قرار است کشور چین ۲۵درصد از سرمایه خارجی مورد نیاز کشور در دوره پساتحریم را که حدود ۴۰۰میلیارد دلار برآورد می‌شود، تامین کند.

روایت آماری از تبادلات تجاری ایران و چین

آمارهای گمرک نشان می‌دهد که هم‌اکنون اقتصاد ایران و چین، راه تعامل ۴۰میلیارد دلاری را در پیش گرفته‌اند. شراکتی تجاری که البته کاهش قیمت نفت، سایه سنگینی بر سر روابط تجاری دو کشور که بخش عمده‌یی از آن را نفت و فرآورده‌های نفتی تشکیل می‌دهد، انداخته است. براساس آمار گمرک ایران، میزان واردات ایران از چین در ۹ماهه منتهی به آذرماه امسال، معادل ۷ میلیارد و ۶۶۹میلیون و ۴۲۸هزار و ۵۲۰ دلار بوده که در مقابل، چینی‌ها از ایران ۵ میلیارد و ۵۰ میلیون و ۸۲۴ هزار و ۳۶۳ دلار کالا وارد کرده‌اند. البته حجم صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی که از سوی ایران به چین صورت می‌گیرد، سبب شده تا تراز تجاری دو کشور به نفع ایران مثبت باشد. این در شرایطی است که در سال گذشته، اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی از اشتغالزایی ۷۰۰ میلیارد دلاری برای چینی‌ها با پول نفت ایران در دو دولت قبل سخن گفته بود.

 اولویت با ورود کالاهای سرمایه‌‌ای و واسطه‌ای

در همین راستا؛ رییس اتاق صنایع، معادن و بازرگانی ایران درباره سیاست‌های حجم تجاری ایران با چین در سال ۲۰۱۶ به «تعادل» گفت: چین شریک اول تجاری ایران محسوب می‌شود و در دوران تحریم نیز، تجارتش را با کشورمان حفظ کرد. محسن جلال‌پور با اشاره به اینکه چین عملا یار غار ایران در تجارت است، افزود: با ورود هیات تجاری و رییس‌جمهور چین، برخی سیاست‌ها با نظر بخش خصوصی درنظر گرفته شده که در دوران پسابرجام، اجرای این سیاست‌ها به نفع اقتصاد کشور تمام خواهد شد. رییس پارلمان بخش خصوصی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه با ورود رییس‌جمهور و هیات تجاری چین عمده سرمایه‌گذاری‌ها در چه حوزه‌هایی است؟ توضیح داد: با ورود هیات‌های تجاری قرار است واحدهای صنعتی مورد واکاوی قرار بگیرد و ۹۰درصد سرمایه‌گذاری‌ها (معادل ۳۶۰میلیارد دلار) نیز قرار است بر سر صنایع کوچک، پتروشیمی و خودرو باشد.

جلال‌پور با اشاره به تراز تجاری ایران و چین در سال ۲۰۱۵ خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۵ تراز تجاری روند مثبتی داشت و در سال ۲۰۱۶ نیز این روند ادامه دارد. رییس پارلمان بخش خصوصی تصریح کرد: در دولت‌های نهم و دهم عمدتا ورود کالاهای مصرفی به کشور از مبدا چین شدت پیدا کرد و این موضوع نیز کمی تولید داخل را تحت تاثیر گذاشت، اما با ایجاد فضای باز اقتصادی در دوره پساتحریم، قرار است بیشترین واردات از چین، حول محور کالاهای سرمایه‌یی و واسطه‌یی بچرخد.

هدفگذاری تجارت سالانه ۶۰ میلیارد دلاری

 در این میان مجیدرضا حریری، نایب‌رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین نیز معتقد است: هم‌اکنون تبادلات تجاری ایران و چین ۴۰میلیارد دلار است که قرار است با قول و قرار روسای جمهور دو کشور ۲۵ تا ۳۰درصد افزایش یابد، این در شرایطی است که بنا بر این برنامه‌ریزی، روابط ایران و چین باید ظرف ۱۰سال آینده به ۶۰۰ میلیارد دلار برسد که این رقم معادل تبادلات تجاری حداقل ۶۰میلیارد دلاری در هر سال است. او می‌افزاید: روابط ایران و چین سال گذشته که قیمت نفت حدود ۵۰ دلار در هر بشکه بود، به ۵۲ میلیارد دلار رسیده بود اما اکنون با کاهش قیمت نفت، این روابط به ۴۰میلیارد دلار رسیده است، بنابراین اگر قیمت نفت، تکانی بخورد، آنگاه روابط به راحتی می‌تواند به ۵۰ میلیارد دلار برسد، پس هدفگذاری رسیدن به سالانه ۶۰ میلیارد دلار تبادلات تجاری، چیزی دور از ذهن نیست. حریری افزود: اگر سردمداران سیاستمدار ایران قصد نداشته باشند با امریکا به عنوان نخستین اقتصاد بزرگ دنیا رابطه اقتصادی برقرار کنند، باید با چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا، راه تعامل را در پیش گیرند که البته این تعامل و همکاری مشترک باید براساس یک بازی «برد- برد» باشد. به‌هر حال چین، شریک اول تجاری بیش از ۱۰۰کشور دنیا نیز هست. وی با اشاره به سیاست‌های توسعه‌یی چین، تصریح کرد: بر اساس سیاست توسعه اقتصادی چین، جاده ابریشم احیا خواهد شد و در کنار ظرفیتی که برای کشورهای قبلی قرار گرفته، در این جاده زمینه توسعه فراهم است. بانک توسعه زیرساخت آسیا نیز از جمله سیاست‌های دولت چین به شمار می‌رود که این کشور برای کشورهایی که در مسیر جاده ابریشم واقع شده‌اند، دیده است و ایران هم به عنوان یکی از این کشورها می‌تواند از این ظرفیت برای توسعه زیرساخت‌های خود بهره گیرد.

 ۳ پتانسیل چینی در «پسابرجام»

به گفته حریری، ایران می‌تواند از سه پتانسیل چین برای تامین مالی زیرساخت‌ها یعنی منابع «بانک توسعه زیرساخت آسیا»، «صندوق جاده ابریشم» و «صندوق کنفرانس شانگهای» بهره گرفته و در همه آنها ذی نفع باشد. وی با اشاره به رقم خوردن فضای باز سیاسی و اقتصادی اظهارکرد: با ورود به دوران پساتحریم اکنون فرصتی برای انجام سرمایه‌گذاری جدید میان ایران و چین فراهم شده که این موضوع می‌تواند با ایجاد شرکت‌های مشترک میان دو کشور پیش رود. حریری در عین حال، با اشاره به عمده سرمایه‌گذاری‌های طرف چینی در ایران گفت: سفری که رییس‌جمهور چین به ایران داشته، عمدتا شامل برنامه‌هایی برای توسعه زیرساخت‌ها مثل حمل و نقل ریلی، جاده‌ای، بنادر و توسعه مناطق آزاد است و سیاست‌گذاری برای آینده روابط تجاری و اقتصادی دو کشور نیز در این سفر پیگیری می‌شود. نایب‌رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین ادامه داد: براساس تفاهم‌های سیاسی و اقتصادی که در حاشیه سفر رییس‌جمهور چین به ایران انجام شد، می‌توان کارهای زیادی برای بخش‌خصوصی تعریف کرد، به عنوان مثال در بحث تامین زیرساخت‌ها و توسعه صنعت حمل و نقل چین حرف اول را در این باره می‌زند؛ در واقع؛ اگر اولویت ما حمل و نقل باشد، چین یکی از کشورهایی است که به صورت رقابتی توانسته بخشی از حمل و نقل ریلی داخلی کشور امریکا را نیز عهده گیرد و در مناقصه هم برنده شود.

 حضور پررنگ چینی‌ها از سال آینده

به گفته حریری، اثر مذاکرات اینچنینی به زودی مشخص نمی‌شود بلکه باید اثرات رفع تحریم‌ها و حضور پررنگ‌تر چینی‌ها در اقتصاد ایران را از سال‌های آتی شاهد باشیم. وی با اشاره به گشایش چند شرکت مشترک ایرانی- چینی در دوران لغو محدودیت‌ها خاطرنشان کرد: مهم‌تر از گشایش چند شرکت مشترک ایرانی- چینی در اقتصاد ایران، فراهم آوردن زیرساخت‌ها از جمله بنادر و صنایع است؛ درواقع بیش از آنکه چند شرکت ایرانی- چینی به اقتصاد ایران اضافه کنیم، باید با استفاده از منابع پولی چین، درصدد توسعه زیرساخت‌های کشور باشیم؛ چراکه اقتصاد ایران اکنون از نبود زیرساخت‌ها رنج می‌برد و با توجه به نیاز بالقوه‌یی که ایران به سرمایه‌گذاری سالانه ۳۰ تا ۵۰میلیارد دلار دارد، درصد عمده‌یی از این رقم باید از سوی چینی‌ها تامین شود. حریری گفت: چین هم‌اکنون ۲۵ درصد تجارت ایران را دارد و در حوزه نفت و گاز نیز حدود ۵۰درصد محصولات ایرانی را چینی‌ها خریداری می‌کنند بنابراین، این حق برای ما محفوظ است که ۲۵درصد از سرمایه مورد نیاز کشور را که حدود ۴۰۰میلیارد دلار برآورد می‌شود، چینی‌ها تامین کنند.

حریری همچنین گفت: توسعه مناطق آزاد و شهرک‌های صنعتی در کشور بخش دیگری از قرارداد همکاری بین ایران و چین خواهد بود تا چینی‌ها شهرک‌های صنعتی جدیدی در کشور ایجاد کنند و سرمایه و تکنولوژی آن را هم با خود به همراه بیاورند که نخستین شهرک صنعتی توسط چینی‌ها در بندر جاسک جانمایی شده که امیدواریم سبب توسعه و اشتغال منطقه باشد. وی در مورد جزییات قراردادهای همکاری در حوزه پولی و بانکی با چینی‌ها گفت: مذاکراتی با چینی‌ها انجام شده تا در آینده نزدیک علاوه بر فاینانس چین که در زمان تحریم شکل گرفت راه‌اندازی شود و به همین دلیل نیز اگزیم‌بانک چین فاینانس پروژه‌های ایرانی را که طرح توجیهی دارند بر عهده گرفته است. به گفته نایب‌رییس اتاق مشترک ایران و چین؛ در آینده نزدیک چین برای خرید مواد اولیه و ماشین‌آلات قرارداد یوزانس (نسیه بلندمدت) منعقد خواهد کرد که این موضوع نفع حوزه تولید را در بردارد. البته علاوه بر این ۴ بانک بزرگ چین درحال توسعه روابط خود با ایران هستند و بانک ICBC تقاضای ایجاد شعبه در ایران را کرده که می‌تواند تحولی در نظام بانک کشور ایجاد کند. حریری همچنین گفت: براساس توافقی که میان ایران و چین صورت گرفته، قرار است راه آهن پرسرعت میان تهران و مشهد از سوی چینی‌ها و در همکاری مشترک با ایران احداث شود که در این صورت، فاصله زمانی میان دو شهر به ۳.۵ساعت خواهد رسید، ضمن اینکه چینی‌ها در توافق‌نامه‌یی که میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با مقامات چینی به امضا رسید، تعهد کرده‌اند که کل ایران را مجهز به فیبر نوری کنند و حتی خدمات فیبر نوری را تا درب منازل شهروندان برسانند.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۳ January 2016 | 11:38 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.