۵ دلیل خوب برای آنکه خودتان به فرزندتان شیر دهید!

۱- فرزند قوی‌تر می‌شودبه لطف پادتن‌ها و سلول‌های بدن شما، فرزندتان کلیدهای طلایی دفاع را پیدا می‌کند و در طول مدت ۳ تا ۴ ماه به خوبی در برابر حملات میکروب‌ها مقاومت خواهد کرد تا آنکه بدن خود او پادتن و سلول‌های دفاعی‌اش را کامل کند. در ضمن شیر مادر میزان، ریفلاکس معده، ناراحتی‌های گوارشی و اسهال را کاهش می‌دهد. شیر مادر همچنین از کودک در برابر عفونت‌های تنفسی و دیگر بیماری‌های رایج این دوران حفاظت می‌کند.

۲- میزان ابتلا به آلرژی کاهش می‌یابددر صورتی که در خانواده شما ابتلا به آلرژی مرسوم است، باید بدانید شیردهی بیش از ۳ تا ۶ ماه می‌تواند احتمال اگزما را در کودک به شدت کاهش دهد.بهتر است مادر طی دوران شیردهی از خوردن میوه‌های آلرژی‌زا مثل کیوی، گردو و بادام خودداری کند. در رابطه با مصرف لبنیات و تخم‌مرغ باید به متخصص مراجعه کرد. به خود کودک نیز پیش از یک سالگی نباید مواد آلرژی‌زا داده شود اما تخم‌مرغ و ماهی را از ۶ ماهگی می‌توان به غذای کودک اضافه کرد.

۳- رابطه مادر و فرزندی قوی می‌شودوقتی مادر به فرزندش شیر می‌دهد، یک رابطه نزدیک پوست به پوست برقرار می‌شود که نه تنها به کودک بلکه به مادر هم آرامش می‌دهد. در حین مک زدن نوزاد هورمون اسیتوسین که هورمون محبت است، ترشح می‌شود و هم مادر و هم کودک احساس راحتی خواهند کرد

.۴- احتمال سرطان پستان کاهش می‌یابدوقتی یک زن در طول عمر خود به فرزندان‌اش شیر می‌دهد، احتمال ابتلا به سرطان پستان را در او با هر سال شیر دادن ۴ درصد کاهش می‌یابد. بارداری و شیردهی به دلیل آنکه سبب توقف ترشح هورمون استروژن می‌شود، احتمال سرطان پستان را پایین می‌آورد.
۵- به راحتی وزن کم می‌کنیددر صورتی که ۹ تا ۱۰ ماه به نوزاد خود شیر دهید، ماهی یک کیلو وزن کم خواهید کرد. در واقع برای هر لیتر شیری که شما سنتز می‌کنید ۹۴۰ کیلوکالری می‌سوزد، در صورتی که شما تنها ۵۰۰ کیلوکالری برای شیردهی جذب می‌کنید چون تعادل در این میان وجود ندارد، حتی بدون آنکه رژیم بگیرید، وزن کم می‌کنید. توصیه می‌کنیم در کنار شیردهی یک ورزش را هم شروع کنید.

سلامتیران