۵۰ درصد زنان روسپی ایدز دارند!

به گزارش آخرین نیوز، روزنامه تهران امروز نوشت:
 
فرمانده نیروی انتظامی، دومین مقام دولتی است که پس از مرضیه وحید دستجردی با جملات صریح تری درباره زنان روسپی و راه حل‌های مقابله با روسپیگری صحبت می‌کند. سردار اسماعیل احمدی‌مقدم اما این بار از عبارت جدید «کارگر جنسی» برای روسپیان استفاده کرده است که این عبارت دارای بار حقوقی و اجتماعی است. در مرداد ماه سال جاری خبری درباره عملکرد مثبت سازمان بهزیستی برای بهبود وضعیت آسیب‌های ناشی از روسپیگری منتشر شد. اما سازمان بهزیستی که خود یکی از مداخله کنندگان در امور مربوط به این گروه است در واکنش به این خبر و استفاده از واژه روسپی پیشنهاد کرد به جای این واژه از عبارت‌های «افراد دارای رفتارهای پرخطر جنسی» و «آسیب دیده» استفاده شود. «زن خیابانی کیست؟» احمدی مقدم با طرح این سوال می‌گوید: «در برخی مواقع زنی را که در کنار خیابان می‌ایستد و ماشینی برایش بوق می‌زند زن خیابانی اتلاق می‌کنند در حالی که زنان خیابانی به کارگران جنسی یا افرادی می‌گویند که تن‌فروشی می‌کنند. البته اثبات همین موضوع نیز بسیار سخت است و نمی‌توانیم به این تعریف هم برسیم.»روسپیگری پدیده امروزی نیست اما برخوردها و اظهار نظرها درباره آن همواره بسیار متفاوت بوده است. تا چندی پیش مسئولان از به کار بردن این عنوان نیز برای این گروه اجتناب کرده یا پرهیز داشتند و به جای آن از واژه «زنان ویژه» یا «زنان خیابانی» استفاده می‌کردند.وزیر بهداشت شاید اولین مقام رسمی بود که با اعلام ابتلای ۵۰ درصد زنان روسپی به بیماری ایدز توجه همگان را به حضور چنین معضلی معطوف کرد. به دلیل قبح این موضوع در جامعه اسلامی ایران حتی در سال‌های پیش از انقلاب نیز این واقعیت نادیده گرفته می‌شد.

فرمانده پلیس، کارشناس ارشد علوم اجتماعی

احمدی‌مقدم فرمانده ۴۹ ساله نیروی انتظامی، کارشناس ارشد علوم اجتماعی است که تحصیلات دکترای مدیریت استراتژیک را در دانشگاه عالی دفاع تکمیل کرده است. بدون شک تحصیل در رشته علوم اجتماعی در نگاه او به مسائل اجتماعی بی‌تاثیر نبوده است. او در ادامه بحث زنان روسپی با اشاره به جایگاه نیروی انتظامی در پیشگیری از وقوع جرم گفته است: «حضور گشت‌های پلیس و ماموران به صورت آشکار و پنهان موجب منصرف شدن مجرم از وقوع جرم یا برخورد سریع در صورت وقوع جرم از سوی پلیس می‌شود که این خود یک نوع پیشگیری انتظامی است.» او می‌گوید: «آموزش جامعه از دیگر اقدامات پلیس است. در پیشگیری اجتماعی باید آموزش‌های لازم به جامعه داده شود و اگر نیاز به مامور مخفی باشد همه مردم مامور مخفی هستند و در قبال جامعه مسئولند که باید اعتمادسازی صورت گیرد و آموزش‌های لازم به جامعه داده شود.»

احمدی‌مقدم عملکرد دستگاه‌های دیگر همچون آموزش و پرورش و موضوعات اقتصادی را در وقوع جرایم موثر می‌داند: «نیروی انتظامی سازمان حافظ امنیت است و اگر کم‌کاری و کج‌کاری از سوی یک دستگاه را مشاهده کند، وظیفه دادن‌ هشدار و تذکر را دارد و مداخله پلیس در بخش قضایی مداخله در صدور رای نیست بلکه یک نوع اصلاح کار برای رسیدگی به پرونده‌ها محسوب می‌شود.» سردار حسین ساجدی‌نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز از جمله کسانی است که در این باره اظهار نظر کرده. او در حاشیه دیداری مردمی اعلام کرد پلیس می‌تواند در یک هفته، تمام زنان خیابانی را که به صورت علنی مرتکب جرم می‌شوند، جمع‌آوری کند به شرط آن که دستگاهی مسئولیت این گروه از زنان را به عهده بگیرد. “اما کدام نهاد مسئول رسیدگی به وضعیت این زنان است در حالی که کارشناسان مسائل اجتماعی بارها اعلام کرده‌اند هیچ مکانی برای نگهداری این گروه از زنان وجود ندارد. رئیس پلیس تهران بزرگ خود گفته است هیچ سازمانی متولی نگهداری از زنان خیابانی نمی‌شود و پلیس نیز تنها مسئول جمع آوری زنان خیابانی است. سردار حسین ساجدی نیا معتقد است پلیس آمادگی دارد ظرف چند روز تمامی زنان خیابانی را از سطح شهر تهران جمع آوری کند اما انجام این اقدام مستلزم وجود یک نهاد برای نگهداری از این افراد است.این زنان اگر مرتکب خلافی شوند مجرم هستند اما در حال حاضر موضوع زنان خیابانی یک مشکل اجتماعی است.

خلا آمار زنان روسپی

روز که به پایان عمر خود می‌رسد، هوا که تاریک تر می‌شود. آنان از پستوها بیرون می‌خزند. طعمه‌ای می‌شوند در کنار بزرگراه‌ها به انتظار. یا در راه قربانگاه، جرم شناسان معتقدند بیش از ۶۰ درصد زنان خیابانی سوء استفاده جنسی را در کودکی تجربه کرده‌اند. ۴۰ درصد پدران آنان و ۱۳.۷ درصد مادران شان مجرم و در زندگی دچار انحرافات اجتماعی بوده اند. ۲۸ درصد پدران شش و نه دهم درصد از مادران در این خانواده‌ها با مواد مخدر سر و کار داشته‌اند. اما از تعداد این زنان هیچ آماری در دست نیست در حالی که امیر طاهرخانی، عضو کمیسیون ‌آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است مبارزه با پدیده زنان خیابانی نیاز به آمار و اطلاعات صحیح دارد. او می‌گوید: «فقر اقتصادی و فقر فرهنگی می‌تواند در گرایش افراد به فساد از جمله رها شدن در خیابان‌ها و انجام اعمال خلاف قانون و عرف دخیل است. فقر پنهانی که بین اقشار مختلف با جایگاه‌های مختلف اجتماعی وجود دارد می‌تواند در گرایش افراد به جرم، فساد و فحشا مؤثر است.

برای بررسی علل و ریشه‌های گرایش به فحشا باید ابتدا آمار درستی از این افراد در دست داشته باشیم چرا که در صورت عدم بررسی‌های درست،‌ نتیجه اجرای محاسبات رضایت‌بخش نخواهد بود.» اما هنوز آمار رسمی در مورد جمعیت این زنان و محل سکونتشان وجود ندارد. و برخی کارشناسان با توجه به جغرافیای خیابان‌های تهران این آمار را رد می‌کنند.

امان الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس، در این باره گفته است: «در بررسی که در خصوص گروه سنی زنان خیابانی انجام شد از بین شش هزار و ۵۳ زن خیابانی که در کل کشور زندانی بودند، دختران بین ۱۲ تا ۲۵ سال بیشترین تعداد را تشکیل می‌دهند.» در حال حاضر بهزیستی یکی از نهاد‌های فعال در زمینه رسیدگی به وضعیت زنان خیابانی است اما به گفته رئیس انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی ایران هیچ دستگاهی به بررسی ریشه‌های بروز این ناهنجاری و درمان آن را برعهده ندارد. مصطفی اقلیما، رئیس انجمن مددکاری ایران می‌گوید: «سازمان بهزیستی هیچ گاه به علت‌ها فکر نمی‌کند زن خیابانی یک معلول است، ما باید به علت‌های به وجود آورنده او توجه کنیم.

تغییر الگوی انتقال ایدز از راه تزریق مخدر به ارتباط جنسی کنترل نشده یکی از دلایل توجه مسئولان به واقعیت زنان خیابانی است. مینو محرز، رئیس کمیته کشوری ایدز بارها در باره هجوم موج سوم ایدز از این طریق هشدار داده است. بر اساس آمار رسمی ۱۲ هزار نفر حامل ویروس اچ‌ای وی شناسایی شده‌اند تعداد واقعی مبتلایان دست یافتنی نیست و پیش بینی می‌شود ۸۰ هزار مبتلا به ایدز در کشور وجود داشته باشد اما هزاران هزار انسان آلوده در شهر هر روز و هر ساعت دیگری را مبتلا می‌کنند.

۰۶ آبان ۱۳۸۹