ایران بزودی ۵۰ هزار دستگاه سانتریفوژ برای غنی سازی گاز در تاسیسات نطنز نصب خواهد کرد.
نماینده ایران در آژانس:


ایران بزودی ۵۰ هزار دستگاه سانتریفوژ در نطنز نصب خواهد کرد


خبرگزاری فارس: نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران بزودی ۵۰ هزار دستگاه سانتریفوژ برای غنی سازی گاز در تاسیسات نطنز نصب خواهد کرد.


“علی اصغر سلطانیه” در مصاحبه با روزنامه اتریشی”د پرس” با اشاره به اینکه ایران خواهان دستیابی به بمب اتمی نیست، گفت: امام خمینی (ره) استفاده از تسلیحات اتمی را محکوم کرده است.
سلطانیه افزود: جمهوری اسلامی برای حفظ خود متکی به تسلیحات هسته‌ای نیست بلکه متکی به تائید و حمایت مردم است.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تصمیم شورای حکام برای گزارش پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: شورای امنیت آخر دنیا نیست.
وی در عین حال اقدام شورای حکام را اشتباه خواند و گفت، این اقدام شورای حکام در یاد و خاطره مردم ایران باقی خواهد ماند.
سلطانیه تصریح کرد، ایران همواره همکاری‌های خوبی با اروپا داشته است ولی اینک در این همکاری‌ها خلل و خدشه به وجود آمده است.
وی گفت، اسرائیل عضو پیمان منع گسترش هسته‌ای نیست و از بازرسی‌های آژانس مصون‌ است در حالی که ایران به علت عضویت در ان‌پی‌تی مجازات می‌شود.
سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد، ایران توانمندی لازم برای غنی سازی اورانیوم در بخش صنعتی را دارد و برای مدت سه سال این فرایند را به حال تعلیق در آورد اما این بار متوقف نخواهد شد و به زودی ۵۰ هزار دستگاه سانتریفوژ برای غنی سازی گاز در تاسیسات نطنز نصب خواهد کرد.
سلطانیه به علت پافشاری کشورمان بر غنی سازی اورانیوم در خاک ایران اشاره کرد و گفت: هیچ تضمینی برای تامین اورانیوم غنی شده از خارج وجود ندارد.
وی تاکید کرد، در سال ۱۹۸۷ مذاکرات هفت ساله در مورد تضمین تامین جهانی اورانیوم غنی سازی شده شکست خورد. اگر این مذاکرات آن زمان به نتیجه می‌رسید ما مجبور نمی شدیم تاسیسات غنی سازی برای خودمان احداث کنیم.
سلطانیه در پاسخ به این پرسش که چرا ایران سرگرم ساخت موشکهای دوربرد است، گفت: نیمی از جهان چنین موشکهایی در اختیار دارند ولی فتوایی ما را از داشتن و استفاده سلاح‌های کشتار جمعی منع کرده است.
وی همچنین ضمن حمایت از سخنان محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران علیه اسرائیل گفت: رئیس جمهور ما مخالف یهودیت نیست، زیرا یهودیان ایران نمایندگانی در مجلس ما دارند.
وی با تاکید بر اینکه ایران با اشغال فلسطین مخالف است، تاکید کرد: مسیحیان،یهودیان و مسلمانان باید با شرکت در یک همه پرسی درباره آینده خود تصمیم بگیرند.