۷ هافبک برتر تاریخ جام جهانی
بابی چارلتون بازیساز تیم انگلیس در دو جام جهانی ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰. چارلتون در سال ۱۹۶۶ بازیهای درخشان در کشور خود، انگلستان را به مقام قهرمانی جهان رساند. او هنوز هم برترین بازیکن تاریخ فوتبال انگلستان محسوب می شود.یوهان کرایف اسطوره فوتبال هلند اگر چه نتوانست هلند را به قهرمانی در جام جهانی برساند ولی با بازیهای درخشان خود در جام جهانی ۱۹۷۴، کلاس فوتبال در جهان را ارتقا داد.میشل پلاتینی کاپیتان افسانه ای فرانسوی ها، دو بار برای فتح جام جهانی خیز برداشت ولی هر دو بار در نیمه نهایی در برابر آلمان ناکام ماند. پلاتینی در دو جام جهانی ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ جزو بهترین بازیکنان جام بود.دیه گو مارادونا بی تردید برترین هافبک تمامی دورانها است. او در چهار جام جهانی به میدان رفت و در جام جهانی ۱۹۸۶، با بازیهایی استثنایی و تکرار نشدنی، شایسته عنوان برترین بازیکن تاریخ جام جهانی ثبت کرد. شد.


لوتار ماتیوس هافبک کم نظیر آلمانی ها در جام جهانی ۱۹۹۰ با درخششی چشمگیر، آلمان را به مقام قهرمانی جهان رساند. تسلط وی بر توپ به گونه ای بود که مارادونا درباره اش می گفت: ” قدرت بازیسازی لوتار ۱۰۱ از ۱۰۰ است! ”کارلوس دونگا در دو جام جهانی ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ جزو بهترین بازیکنان برزیل و نیز برترین هافبک های جام بود. او در سال ۹۴ کاپیتان برزیل بود و پس از ۲۴ سال بار دیگر برزیل را به مقام قهرمانی جهان رساند.


زین الدین زیدان ژنرال تیم فرانسه در سه جام جهانی اخیر بود. وی در سالهای ۹۸ و ۲۰۰۶ با بازیهای به یادماندنی اش، نه تنها فرانسه را به قهرمانی و نایب قهرمانی در جام جهانی رساند، بلکه جایگاه بی چون و چرای میشل پلاتینی بزرگ را نیز  در فوتبال فرانسه زیر سئوال برد و این سئوال را برای تمام فوتبالدوستان جهان مطرح ساخت که ” پلاتینی بهتر بود یا زیدان؟ “


عصر ایران