۸ مقصر سانحه سقوط هواپیمای C-130 شناخته شدند

سازمان قضایی نیروهای مسلح پس از چند ماه از زمان وقوع حادثه هواپیمای C-130 در حوالی فرودگاه مهرآباد تهران ، روز گذشته با صدور اطلاعیه ای ۴ نفر از تیپ ترابری منطقه هوایی مهرآباد و ۴ نفر از بخش مراقبت پرواز را مقصران حادثه این سقوط معرفی کرد.
در این اطلاعیه با اشاره به گزارش سانحه مبنی بر اشکال فنی در بخش سیستم ناوبری هواپیما (VOR) اشاره شده است که پس از ۵ ساعت تاخیر ، هواپیمای C-130 به پرواز درآمد و ۱۰دقیقه بعد از پرواز به علت بروز نقص فنی در موتور شماره ۴ ، خلبان اعلام وضعیت اضطراری کرده و قصد بازگشت به فرودگاه را می نماید که به دلیل انحراف در مسیر و از کار افتادن موتور شماره ۴ در بال راست ، هواپیما در کنار بلوک ۵۲ شهرک توحید به زمین خورده و منفجر می شود. در ادامه این اطلاعیه آمده است که پس از بررسی و معاینه دقیق محل وقوع سانحه ، بازدید از قطعات هواپیما ، بررسی آخرین وضعیت تعمیر و نگهداری هواپیما ، استماع نوار مکالمه خلبان با برج مراقبت اعضای تیم ۲۹ نفره و تحقیق از خلبانان و ناوبران که پیش از حادثه با هواپیما پرواز کرده بودند، همچنین برپایی جلسات با مسوولان جامعه متخصصان و بررسی ابعاد مختلف سانحه در جلسه ای با حضور اعضای کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، تحقیقات لازم انجام گرفت.
در ادامه این اطلاعیه اشاره شده است پس از تحقیقات جامع و گسترده و پرداخت دیه به بازماندگان و خسارت وارده با توجه به این تحقیقات علتهای وقوع حادثه مشخص شد:
۱- کارکنان پایگاه هوایی مهرآباد در تعویض سیستم VOR هواپیمای C-130 مرتکب اهمال و سهل انگاری شده اند و فرماندهان مربوطه نظارت صحیحی بر عملکرد زیرمجموعه خود نداشته اند.
۲- سهل انگاری کنترلر تقرب (رادار) و برج مراقبت و مسوولان اداره مراقبت پرواز فرودگاه مهرآباد.
۳- براساس بررسی های امنیتی هیچ گونه قرائن و شواهدی دال بر انجام اقدامات خرابکارانه در هواپیما به دست نیامده است.
۴- مجموع خطاها و سهل انگاری ها در پایگاه مهرآباد و اداره مهرآباد و اداره و مراقبت پرواز فرودگاه در وقوع حادثه نقش داشته اند.
در این اطلاعیه تاکید شده است این پرونده در دادگاه نظامی یک تهران ادامه پیدا خواهد کرد و مقصران نهایی و میزان قصور آنها مشخص خواهد شد.