۸۰ درصد دوجنسی‌های شناسایی شده مرد هستند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این که درصد شیوع TS (دو جنسیتی) در بین مردان بیشتر از زنان است، گفت: بر اساس آمار موجود از هر ۳۰ هزار مرد یک نفر و از هر ۱۰۰ هزار زن یک نفر دچار بحران هویت جنسی است.


سید محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا افزود: از سال ۸۲ تاکنون سازمان بهزیستی ۳۰۰ مورد TS را پذیرش کرده که ۷۵ تا ۸۰ درصد از این تعداد را مردان تشکیل می‌دهند.


وی با بیان این که تعداد افراد دوجنسی بیشتر از آمار ثبت شده در مراکز TS تحت پوشش سازمان بهزیستی است، تصریح کرد: عده ای از افرادی که دچار بحران هویت جنسی هستند، با ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره‌ای و طی کردن جلسات مددکاری توجیه شده و در جنیست خود باقی می‌مانند ولی ۳۰۰ نفر نیاز به عمل جراحی برای تغییر هویت خود دارند.


سید محمدی ادامه داد: تعداد کم پزشکان جراح در این زمینه و همچنین سخت و مشکل بودن تغییر جنیست، موجب می‌شود که زمان اعمال جراحی‌ها برای تغییر هویت از مرد به زن بودند و بالعکس افزایش یابد به طوری که گاهی این تغییرات دو یا سه سال طول می‌کشد.


معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور رقم کمک هزینه‌ای این سازمان برای اعمال جراحی به TS ها را چهار میلیون تومان خواند و عنوان کرد: مجموع اعتبارات بهزیستی در سال ۸۴ مربوط به این افراد برای انجام عمل جراحی ۲۵ میلیون تومان، ‌در سال گذشته با ۱۰ برابر افزایش ۲۵۰ میلیون تومان و امسال نیز با افزایش ۱۰ درصدی روبرو بوده است. اما با توجه به هزینه بالای این گونه اعمال جراحی، مسلما این اعتبارات پاسخگوی نیازهای سازمان بهزیستی نخواهد بود.


سید محمدی در پاسخ به این سوال که آیا کارت شناسایی برای این افراد که با پوشش جنس مخالف در معابر و خیابان‌ها ظاهر می‌شوند وجود دارد؟ به ایسنا، گفت: یکی از معضل‌های اجتماعی چندگانگی شخصیتی در این افراد است که برای خود آن‌ها نیز مشکلات فراوانی را به همراه دارد. افرادی که مایل باشند بهزیستی به آن‌ها برگه‌ای مبنی بر تحت درمان بودن آن‌ها می‌دهد، اما تا زمانی که حکم قاضی و مراحل قانونی طی نشود، نمی‌توانیم برای این دسته افراد کارت شناسایی خاصی صادر کنیم اما اگر این افراد در مواجه با نیروی انتظامی برای این که ثابت کنند دچار TS هستند با مشکل مواجه شوند، بهزیستی برگه‌ای را برای شناسایی آن‌ها به نیروی انتظامی می‌دهد.