۸۸ روز تا المپیک

بانوی کاملا المپیکی

زهرا نعمتی، عضو تیم ‌ملی تیراندازی با کمان بانوان معلول ایران است. وی نخستین و تنها زن در تاریخ ورزش ایران است که موفق به کسب مدال طلا در بازی‌‌های پارالمپیک شده است. او ۲۹ می‌ ۲۰۱۳ ـ ۸ خرداد ۹۲ ـ در مراسم کمیته بین‌‎المللی المپیک در سن‌پترزبورگ روسیه جایزه معتبر ورزشکار برتر پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن را از سوی بنیاد بین‌‎المللی اسپورت آکورد دریافت کرد.

او همچنین نخستین ورزشکار ایرانی و نخستین بانوی آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ است که توانست هم در المپیک و هم در پارالمپیک سهمیه بگیرد. نعمتی همچنین با تصمیم کمیته ملی المپیک ایران به عنوان پرچمدار ایران در بازی‌‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو انتخاب شد. او نخستین بانوی مسلمان معلول است که پرچمدار کاروان المپیک یک کشور شده است.

پایگاه اطلاع رسانی کمیته بین‌المللی پارالمپیک در گزارش خود نوشت: نعمتی یکی از مشهورترین ورزشکاران پارالمپیکی ایران است. او در بازی‌‌های قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۵ موفق به کسب مدال طلا شد و به بازی‌‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو راه پیدا کرد.

نعمتی در لندن ۲۰۱۲ یک رکورد پارالمپیکی از خود به جای گذاشت و در ماده ریکرو انفرادی موفق به کسب مدال طلا شد. وی همچنین در رقابت‌‌های ریکرو آزاد بانوان به مدال برنز رسید.

این پایگاه اطلاع‌رسانی نوشت: موفقیت نعمتی سبب پوشش خـبـری رسانه‌‌‌های داخلی شد و الهام‌بخش زنان ایرانی برای شرکت در رشته‌‌‌های پارالمپیکی بویژه تیر و کمان شده است.